İçeriğe geç

ONLİNE TERAPİ

Online terapi, teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet aracılığıyla bireysel veya grup terapilerinin gerçekleştirildiği uzaktan uygulanan psikolojik müdahale biçimidir. Online terapi uygulamaları, pandeminin hayatımıza girmesiyle beraber uygulama alanı genişlese de uzun yıllardır uygulanmakta olan bilimsel bir yöntemdir.
Online terapinin en önemli avantajlarından biri terapiye ulaşılabilirliği kolaylaştırmasıdır. Gereksinim duyan kişilere fiziksel olarak terapi odasına gerek duymadan dünyanın herhangi bir ülkesindeki psikologdan terapi alma şansı yaratmaktadır. Fiziksel bir engel sebebiyle seyahat edemeyen, çocuk ya da yaşlı bireylere bakım vermek zorunda olan, işi gereği sürekli seyahat halinde olan, dışarı çıkması sakıncalı olan veya yüz yüze psikolojik yardım almaktan çekinen bireyler için büyük konfor sağlamaktadır. Online terapiler internet ortamında gerçekleştiği için danışanlar ofise girmek için beklemek zorunda kalmaz. Online terapilerin diğer bir avantajı ofislerde yapılan yüz yüze terapilerle karşılaştırıldığında maliyetlerinin düşük olması sebebiyle hem psikologlar hem de danışanlar açısından daha ekonomiktir.
Dezavantajlarına bakıldığındaysa ülkemizde online terapinin yasal ve etik alt yapısı bulunmamaktadır. Ayrıca internet üzerinden verilen ruh sağlığı hizmetlerinde gizliliğin yeterince sağlanamaması gibi bazı riskler taşımaktadır bundan dolayı özellikle terapistin güvenilir platformlar üzerinden terapi hizmeti vermesi büyük önem taşımaktadır.
Günümüzde Bilişsel Davranışçı terapi, Şema terapi, Varoluşçu terapi, EMDR gibi birçok terapi yöntemi online olarak uygulanabilmektedir. Destek almak istediğiniz konuyla ilgili iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kategori:Online Terapi